Wyceluj w rozstępy laserem

Usuwanie rozstępów jest dość problematyczne. Każdy, kto próbował pozbyć się tego nieestetycznego defektu doskonale zdaje sobie sprawę, że potrzeba sporo cierpliwości i wytrwałości, by udało się – choć w minimalnym stopniu – zredukować widoczność istniejących prążków. Trzeba też działać bardzo szybko, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, by rozstępy się pojawiły lub przeszły w fazę zabliźniania. Na szczęście istnieje wiele skutecznych zabiegów z dziedziny dermatologii estetycznej, które pomagają w likwidowaniu widoczności prążków. Szczególnie polecane jest laserowe usuwanie rozstępów. Ale czy są to metody na tyle skuteczne, że pozwalają na całkowite wyeliminowanie problemu?

Nowoczesne technologie w walce z rozstępami

Jak już wyżej wspomniałam, dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologicznym, wykorzystującym najnowsze osiągnięcia technologiczne, można skutecznie pokonać rozstępy.

Nowoczesne urządzenia zostały skonstruowane w taki sposób i działają na takiej zasadzie, która pozwala niemalże bez większego dyskomfortu pozbyć się nieestetycznych prążków. Na szczególną uwagę zasługuje laserowe usuwanie rozstępów, a wśród nich: laser frakcyjny i dermabrazja laserowa.

Usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym

Usuwanie nieestetycznych prążków za pomocą lasera frakcyjnego polega na naświetlaniu wybranych fragmentów skóry – objętych rozstępami. W efekcie dochodzi do „dziurkowania” skóry, odpowiadając za podwyższenie podgrzania skóry. Powstawanie tysięcy mikroskopijnych uszkodzeń skórnych odpowiada za stymulowanie procesów prowadzących do regeneracji skóry. Dzięki temu tkanki dotknięte rozstępami ulegają odnowie.

Warto mieć świadomość, że jednorazowy zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest w stanie oddziaływać na 15-20% dotkniętej rozstępami powierzchni. W praktyce oznacza to tyle, że by uzyskać zadowalające efekty związane z całkowitą redukcją istniejących prążków, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Wówczas możemy spodziewać się, że nasza skóra „narodzi się na nowo” i będzie pozbawiona nieestetycznych prążków.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że efektywność laserowego usuwania rozstępów metodą frakcyjną uzależniona jest od wielu czynników. Ważną kwestią jest ilość seansów, na które się zdecydujemy. Znaczenie ma odstęp czasowy, po jakim wykonujemy kolejne powtórzenia. Istotne jest również głębokość oraz rozległość rozstępów. Im płytsze, tym mniejszą ilość powtórzeń należy wykonać, by osiągnąć optymalny efekt.

Warto mieć świadomość ,że nie wszyscy mogą poddać się temu zabiegowi. I nie chodzi tutaj o kwestie finansowe. Istnieje wiele przeciwwskazań, które dyskwalifikują nas z zabiegu. Zalicza się do nich: zapalenie skóry o podłożu atopowym, posiadanie rozrusznika serca, padaczka, ciąża, opryszczka, tendencja to tworzenia się bliznowców, zażywanie leków światłouczulających.

Wiele wątpliwości budzi bezpieczeństwo związane z korzystaniem z lasera frakcyjnego. Jeśli ktoś nadal ma dylematy, nie powinien się niczego obawiać. Jeśli zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę z doświadczeniem, a w naszym przypadku nie istnieją żadne przeciwwskazania, wówczas nic nie ryzykujemy. Jedynie utratę rozstępów, a przecież o to chodzi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z „przejściowych” działań niepożądanych w postaci zaczerwienienia, pieczenia skóry czy chwilowego dyskomfortu. Niekiedy też można zaobserwować wzmożone łuszczenie się naskórka. Jest to jednak czynnik naturalny, nie powinien więc budzić żadnego niepokoju.

Dermabrazja laserowa na rozstępy

Laserowe usuwanie rozstępów możliwe jest również dzięki jednej z odmian dermabrazji. Dermabrazja laserowa, porównując ją do frakcyjnego usuwania rozstępów, jest bolesna. Dlatego też wykonuje się ją głównie w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe podawane jest w przypadku kłopotów zdrowotnych oraz niezbyt rozległej powierzchni ciała objętej prążkami.

Zabieg polega na emitowaniu promieniowania laserowego na miejsca objęte rozstępami. W ten sposób dochodzi do odparowania uszkodzonych komórek naskórka. Zdrowe komórki pozostają jednak w stanie nienaruszonym. W ten sposób dochodzi nie tylko do pobudzenia procesów regeneracyjnych, ale również pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny. Po zakończeniu zabiegu zakłada się specjalny opatrunek.

Jakie są efekty tego zabiegu? Jako że jest on dość inwazyjny, można pozbyć się wszystkich rozstępów, nawet tych znajdujących się w fazie bliznowacenia. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod walki z rozstępami.

Warto mieć jednak świadomość, że – podobnie jak usuwanie prążków za pomocą lasera frakcyjnego – tak i dermabrazja laserowa wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Kuracja nie jest polecana osobom o ciemnej karnacji, bowiem istnieje spore ryzyko pojawienia się przebarwień. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży, chorujące na bielactwo, łuszczycę, nowotwory skóry. Osoby zażywające leki fototoksyczne także nie powinny decydować się na taki zabieg.

Podsumowanie

Laserowe usuwanie rozstępów jest skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności rozstępów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że są to zabiegi niedostępne dla wszystkich. Chodzi przede wszystkim o koszt zabiegów. Jednorazowy seans może przekroczyć nawet 1000 złotych (w przypadku Fraxel Laser). Jednorazowy zabieg dermabrazji laserowej to koszt przekraczający nawet kilka tysięcy złotych.