4 sposoby na rozstępy

Walka z rozstępami jest problematyczna. Nie da się ukryć, że prążki wyglądają mało estetycznie, a na dodatek są dość widoczne – nawet wtedy, gdy znajdują się w fazie bliznowacenia. Niemniej jednak warto poznać 4 najbardziej popularne sposoby na rozstępy, dzięki którym można rozprawić się z tym niechcianym defektem.

Walcz z przyczynami rozstępów

By redukcja rozstępów była skuteczna, warto w pierwszej kolejności poznać przyczyny powstawania tego problemu. Wówczas walka z prążkami będzie efektywniejsza.

Rozstępy – jak nietrudno się domyślać – są efektem rozstępowania się skóry. Jest to następstwem gwałtownego rozciągania się skóry i zrywania się włókien białkowych – elastyny i kolagenu. Do zerwania dochodzi wówczas, gdy wydziela się spora ilość hormonu stresu kortyzolu. Wpływa on niekorzystnie na włókna białkowego, osłabiając je.

Chcąc zwalczyć rozstępy, trzeba zatem decydować się na metody, które prowadzą do wzmocnienia skóry poprzez stymulowanie produkcji włókien białkowych. Istotne jest również stymulowanie procesów regeneracji i odnowy komórkowej.

1. Kremy na rozstępy

Jedną z najbardziej popularnych metod walki z rozstępami są kremy. Kosmetyki przeznaczone do likwidacji prążków, jeśli mają być skuteczne, muszą posiadać odpowiedni skład. Chodzi przede wszystkim o obecność składników odpowiadających za pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. Niemałe znaczenie ma również obecność witamin i minerałów – składników odżywczych wpływających korzystnie na kondycję skóry.

Nie da się ukryć, że wybór kosmetyków na rozstępy jest ogromny. Dlatego też, decydując się na konkretny specyfik, warto kierować się nie tylko marką czy ceną, ale również odpowiednim składem. Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić Revitol Stretch Mark. Jest to specyfik, który – jeśli chodzi o obecność dobroczynnych substancji – zawiera wszystkie składniki niezbędne w walce z rozstępami, między innymi: witaminę A, witaminę E, wyciąg z pestek grejpfruta, witaminę D3, skrwalen (stężenie 10%).

Decydując się na walkę z rozstępami za pomocą kremów, trzeba mieć świadomość, że równie ważny jest skład, istotne znaczenie ma sposób aplikowania specyfików. By zwiększyć wchłanianie dobroczynnych substancji, koniecznością jest kilkuminutowy masaż skóry. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ masowanie przyczynia się do pobudzenia krążenia, dzięki czemu dobroczynne składniki mają szansę wniknąć w głębokie warstwy skóry.

Warto podkreślić, że kremy na rozstępy są najbardziej skuteczne w redukcji czerwonych rozstępów.

2. Mezoterapia igłowa

W walce z rozstępami pomóc może mezoterapia igłowa. Jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu dobroczynnych substancji w głębokie warstwy skóry. Jako że kuracja polega na wykonywaniu iniekcji, mezoterapia może być związana z lekkim dyskomfortem. Igły jednak są tak cieniutkie, że ból ten jest minimalny. Jednakże, gdy ktoś odczuwa taką potrzebę, można zdecydować się na miejscowe znieczulenie.

Kosmetyczka w miejsca objęte rozstępami wbija cienką igłę, wstrzykując w ten sposób dobroczynne substancje wchodzące w skład koktajlu odżywczego. Dobór substancji uzależniony jest od indywidualnych problemów i stopnia zaawansowania. Dzięki temu skuteczność mezoterapii jest jeszcze większa. Są to jednak takie substancje, które zwalczają przyczyny rozstępów, jednocześnie wzmacniając skórę, chroniąc przed pojawieniem się kolejnych prążków.

Po zabiegu kosmetyczka wykonuje delikatny masaż skóry, dzięki któremu dobroczynne substancje są w stanie przedostać się do wszystkich potrzebujących komórek.

By mezoterapia igłowa przyniosła oczekiwane efekty, koniecznością jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Zaleca się wykonanie 5-6 seansów w regularnych odstępach czasu. Zabieg jest najbardziej skuteczny w przypadku likwidowania czerwonych rozstępów.

3. Kwas glikolowy

W walce z rozstępami pomóc może zabieg wykorzystujący kwas glikolowy. Jest to kuracja, dzięki której następuje silne złuszczenie naskórka. „Siła” złuszczenia zależna jest od wysokości stężenia użytego do zabiegu kwasu. Im wyższe, tym lepsze efekty można uzyskać. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że wyższe stężenie kwasu glikolowego, tym bardziej dyskomfortowy zabieg.

Peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu glikolowego polega na nałożeniu odpowiedniego specyfiku na miejsca dotknięte rozstępami. Po kilku minutach preparat neutralizuje się. W ciągu kilku dni dochodzi do bardzo silnego złuszczenia skóry, w efekcie czego dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Jednocześnie zostaje pobudzona produkcja elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra jest wzmocniona.

Kwas glikolowy, w zależności od zastosowanego stężenia, sprawdzi się zarówno w przypadku czerwonych rozstępów, jak i prążków w fazie bliznowacenia.

4. Dermabrazja laserowa

Z białymi rozstępami rozprawiać się pomoże dermabrazja laserowa. Jest to zabieg dość inwazyjny, aczkolwiek bardzo skuteczny. Dzięki temu istnieje możliwość znacznej redukcji widoczności nieestetycznych prążków.

Dermabrazja laserowa jest zabiegiem polegającym na odparowaniu uszkodzonych tkanek, pozostawiając bez zmian komórki zdrowe. W ten sposób dochodzi do silnego złuszczenia naskórka. Po kilku tygodniach pojawia się nowy – całkowicie pozbawiony nieestetycznych prążków.