Zabiegi na rozstępy nas brzuchu

Rozstępy są tą przypadłością skórną, z którą boryka się wiele osób w różnym wieku. Szczególnie wiele kompleksów budzą rozstępy na brzuchu. Jest to bowiem miejsce na ciele, które może być – szczególnie w okresie letnim – wystawiane na „widok publiczny”. Nie ma się więc czemu dziwić, że wiele osób decyduje się na likwidację rozstępów. Nie jest to jednak łatwe. Trzeba wykazać się sporą motywacją, a dodatkowo mieć dobrze „wypchany” portfel. Na rozstępy na brzuchu pomocne mogą okazać się zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologii estetycznej.

Skąd te rozstępy?

Rozstępy powstają na skutek gwałtownego i nadmiernego rozciągania się skóry powyżej granic wytrzymałości. By jednak doszło do rozstępowania się skóry, musi pojawić się kortyzol, który oddziałuje niekorzystnie na włókna białkowe. Na skutek tego oddziaływania, gdy dochodzi do rozciągania się skóry, włókna kolagenu i elastyny ulegają zerwaniu, w efekcie czego pojawiają się rozstępy.

Zabiegi na czerwone rozstępy

W pierwszej fazie rozstępy przyjmują ciemne zabarwienie. Najczęściej pojawiają się czerwone rozstępy, aczkolwiek zdarzają się i prążki jasnofioletowe bądź różowo-fioletowe. Jeżeli tylko zauważymy, że rozstępy na brzuchu się pojawiły i znajdują się w fazie zapalnej, wówczas należy przystąpić do natychmiastowego działania. Poza kremami na rozstępy, warto poddać się nieinwazyjnym zabiegom kosmetycznym.

W walce z czerwonymi rozstępami pomóc może mikrodermabrazja. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka. Do skóry brzucha przykładane jest specjalne urządzenie z głowicą diamentową, której celem jest usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka. Dodatkowo dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest mocniejsza. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki zabieg będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na wykonanie całej serii. Zaleca się powtórzenie mikrodermabrazji w odstępach kilkunastodniowych i wykonanie nawet 10 seansów. Mikrodermabrazja na rozstępy na brzuchu może być pomocna nie tylko kobietom, ale i mężczyznom.

Na rozstępy na brzuchu w fazie zapalnej pomocny może być peeling chemiczny wykorzystujący kwas glikolowy. Jest to zabieg polegający na silnym złuszczeniu naskórka, pobudzając procesy odnowy komórkowej i procesy regeneracyjne. Dzięki złuszczeniu pojawia się nowy naskórek, a widoczność rozstępów znacznie się zmniejsza. I w tym przypadku zaleca się kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Jego skuteczność uzależniona jest od głębokości rozstępów oraz od użytego stężenia kwasu.

Na rozstępy pomóc może również bezigłowa mezoterapia. Jest to zabieg polegający na wtłoczeniu w głębokie warstwy skóry (odbywa się to za pomocą specjalnego urządzenia) dobroczynnego koktajlu. Składają się na niego substancje mogące wspomóc walkę z rozstępami. Jego skład dobierany jest indywidualnie do potrzeb każdej osoby. I w tym przypadku, by ujrzeć zadowalające rezultaty, koniecznością jest wykonanie serii zabiegów.

Zabiegi na białe rozstępy

Zdarzają się sytuacje, kiedy to czerwone rozstępy umykają uwadze niektórych osób. W efekcie doprowadza to do przejścia prążków w fazę bliznowacenia, co objawia się białymi rozstępami. By je zlikwidować, koniecznością są bardziej zaawansowane zabiegi na rozstępy. Zwykle tego rodzaju kuracje przeprowadzane są w gabinecie dermatologii estetycznej. Są skuteczne, ale większość z nich dość kosztowna. Jednakże, gdy zależy nam na znacznym ograniczeniu widoczności tych prążków, warto się nimi zainteresować.

Wśród zabiegów na rozstępy na brzuchu sporą popularnością cieszy się peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA). Jest to zabieg w działaniu podobny do peelingu z kwasem glikolowym. Trzeba jednak podkreślić, że jego działanie jest nieco silniejsze. Dzięki temu można pozbyć się jeszcze szybciej białych rozstępów. Maksymalna redukcja białych prążków może nastąpić wówczas, gdy rozstępy nie są zbyt głębokie, a jednocześnie zostało wykorzystane dość wysokie stężenie kwasu.

Na białe rozstępy pomóc może również dermabrazja laserowa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zabieg ten jest nie tylko kosztowny, ale również dość bolesny. Z tego też powodu przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na narkozę, a jednocześnie powierzchnia brzucha objęta rozstępami nie jest duża, wówczas dopuszcza się znieczulenie miejscowe. Zabieg polega na odparowaniu uszkodzonych tkanek, pobudzając jednocześnie odnowę komórkową. W efekcie silnego złuszczenia dochodzi do odbudowy świeżego naskórka pozbawionego rozstępów. Zwykle jednorazowy zabieg wystarczy, by całkowicie zredukować widoczność prążków.

Warto zainteresować się również mniej inwazyjną mezoterapią igłową. Nie należy jednak spodziewać się zaskakujących efektów. Znaczna redukcja widoczności rozstępów w tym przypadku nie jest możliwa.

One Response to “Zabiegi na rozstępy nas brzuchu”

  1. ZabIegi nA rozstĘPy said:

    kw. 04, 13 at 07:47

    Mając rozstępy warto zdecydować się na odpowiednie zabiegi. Ja oprócz nich korzystam z kremu Revitol Stretch Mark. Dzięki niemu skóra na moim brzuchu znacznie lepiej wygląda, w porównaniu z tym, co było zanim zaczęłam go stosować. Rozstępy naprawdę są jaśniejsze tak, że ich prawie nie widać. Dlatego polecam