Czy dieta na rozstępy pozwoli uporać się z problemem?

Coraz częściej mówi się o wpływie zdrowego odżywiania na likwidację rozstępów. Nie wszyscy jednak wierzą w to, że odpowiednio skomponowany jadłospis jest w stanie zredukować widoczność istniejących prążków. Jak to jest więc naprawdę? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Skąd się biorą rozstępy?

By móc odnieść się do skuteczności diety jako sposobowi walki z istniejącymi prążkami, koniecznością jest poznanie przyczyn tego defektu.

Mówiąc o powstawaniu rozstępów należy zwrócić uwagę na przyczyną, jaką jest osłabienie włókien białkowych (kolagenu i elastyny). Dochodzi do tego w momencie oddziaływania kortyzolu na komórki białkowe. W efekcie, gdy skóra zaczyna się rozciągać pod wpływem wielu czynników, dochodzi do zrywania się włókien białkowych, czego efektem jest właśnie rozstępowanie się skóry.

Dieta w walce z rozstępami nie wystarczy

Nie mam dla Was dobrych wiadomości. Nawet najlepszą dietą nie jesteśmy w stanie zlikwidować rozstępów. Nie ma takiej możliwości. A to dlatego, że żaden jadłospis nie jest w stanie skutecznie zregenerować skóry. Niemniej jednak, wcale nie oznacza to, że rozstępów nie można pokonać.

Jeżeli chcemy pozbyć się nieestetycznych pasm, trzeba pamiętać o odpowiednim odżywianiu, dostarczając wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Takie składniki odżywcze wpływają korzystnie na kondycję skóry.

Jednocześnie jednak należy pamiętać o stosowanie kosmetyków na rozstępy. Takie specyfiki muszą zawierać substancje pobudzające produkcję kolagenu i elastyny – włókien białkowych odpowiadających za wytrzymałość skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że stosowanie kosmetyków musi być systematyczne. Kremy na rozstępy należy na ciało aplikować codziennie – nawet rano i wieczorem. Bardzo ważne jest dokładne wmasowanie specyfiku, by zwiększyć w ten sposób zdolność skóry do wchłaniania dobroczynnych składników preparatu.

Chcąc zlikwidować istniejące rozstępy, warto wspomóc się również mało inwazyjnymi, ale skutecznymi zabiegami. Wybór konkretnych kuracji oraz ilość wykonanych powtórzeń w ramach serii uzależnione są od głębokości rozstępów oraz fazy, w jakiej się znajdują. W walce z czerwonymi prążkami polecana jest między innymi: mezoterapia igłowa, peeling z wykorzystaniem kwasu glikolowego, mikrodermabrazja. Na białe rozstępy poleca się fraxel laser, peeling z wykorzystaniem kwasu TCA.

Dieta jako sposób zapobiegania rozstępom

Mimo że dieta nie jest w stanie wyeliminować problemu rozstępów, nie należy rezygnować z właściwego sposobu odżywiania się. Zdrowy jadłospis można bowiem wykorzystać w ramach akcji profilaktycznej, chcąc zapobiec rozstępom. Jest to szczególnie ważne, gdy znajdujemy się w „grupie ryzyka” i nie chcemy, by prążki znów się pojawiły.

Niezbędne witaminy i składniki mineralne

Jeżeli chcemy zapobiec rozstępom, codzienne menu należy wzbogacić w odpowiednie minerały i witaminy.

Na powstawanie rozstępów wpływać może niedobór cynku oraz krzemu. Chcąc przeciwdziałać pojawieniu się prążków, koniecznością jest dostarczanie tych minerałów w odpowiednich ilościach. Należy więc spożywać spore ilości produktów pełnoziarnistych, warzyw, drożdży – produkty, które stanowią cenne źródło cynku. Jeśli zaś chodzi o krzem – w codziennej diecie nie powinno zabraknąć nabiału (jednak produkty odtłuszczone nie wchodzą w grę).

Modyfikując jadłospis, by dietą zapobiec pojawieniu się rozstępów, należy pamiętać o dostarczaniu odpowiednich witamin. Koniecznością jest witamina A, witamina C, witamina E. Wszystkie trzy uczestniczą w reakcji prowadzącej do syntezy kolagenu – włókna białkowego, który jest gwarantem wytrzymałości skóry.

Eliminowanie kortyzolu

Biorąc pod uwagę, że rozstępy powstają na skutek niekorzystnego oddziaływania kortyzolu na włókna białkowe, należy dążyć do wyeliminowania czynników, prowadzących do wzmożonego wydzielania się tego hormonu. A przyczyna jego wydzielania się w nadmiarze jest dosyć prozaiczna.

Przede wszystkim chodzi o nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Zjadamy za dużo fast-foodów, słodyczy. Rezygnujemy ze śniadania, które jest ważnym posiłkiem, stanowiącym źródło energii na początek dnia, jadamy mało regularnie. W efekcie dochodzi do wydzielania się kortyzolu jako czynnika chroniącego nasz organizm przed „złem”.

Jednak to nie wszystko. Okazuje się również, że wypijanie sporej ilości kawy odpowiada za zwiększenia wydzielania kortyzolu. Dlatego też, chcąc zapobiec pojawieniu się rozstępów należy – jeśli nie wyeliminować całkowicie – ograniczyć ilość wypijanej kawy.

Ważne białko

Jeżeli chcemy zapobiec pojawieniu się rozstępów, należy wraz z pożywieniem dostarczać odpowiednie ilości białka. A to dlatego, że jest to składnik odżywczy, który odpowiada za utrzymanie skóry we właściwej kondycji.

Podsumowanie

Dieta nie powinna być jedyną metodą walki z rozstępami. Bez korzystania z odpowiednich specyfików kosmetycznych czy zabiegów w gabinetach, niewiele zdziałamy. Trzeba jednak mieć świadomość, że dieta jest dobrym sposobem na to, by zapobiec rozstępom. Odpowiednio skomponowany jadłospis nie tylko zapobiegnie wahaniom masy ciała, ale także wzmocni skórę i zmniejszy wydzielanie sprzyjającego powstawaniu rozstępów kortyzolu.