Rozstępy u osób otyłych – przyczyny i sposoby zwalczania

Z rozstępami zmaga się wiele osób w różnym wieku. Najczęstsze skojarzenia, jakie budzą te nieestetyczne pasma to powstawanie u osób otyłych, zmagających się z dodatkowymi kilogramami. I słusznie – okazuje się bowiem, że defekt ten pojawia się u nich najczęściej. Skąd się biorą te rozstępy? W jaki sposób można je zlikwidować? To najczęściej zadawane pytania. Skoro tutaj trafiłeś / trafiłaś, oznacza to że nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania. Dzisiejszy wpis potraktuj więc jako poradnik.

Przybieranie na wadze a powstawanie rozstępów

Powstawanie rozstępów wiąże się nieodłącznie z przybieraniem na wadze. Ma to związek z gwałtownym rozciąganiem się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Dochodzi do tego na skutek zrywania włókien kolagenu – włókien białkowych odpowiadających za wytrzymałość skóry. To zaś spowodowane jest negatywnym oddziaływaniem kortyzolu, który doprowadza do osłabienia owych włókien. To zaś skutkuje powstawaniem rozstępów.

Jak zwalczyć istniejące prążki?

Niestety, osoby które poszukują prostej i przynoszącej szybkie efekty recepty, nie znajdą tutaj odpowiedzi. Walka z istniejącymi prążkami wcale nie jest łatwa. Potrzeba sporo czasu, by zlikwidować ten defekt. A i tak nie zawsze uda się go całkowicie wyeliminować – czasami możliwe jest jedynie znaczne rozjaśnienie istniejących już prążków.

Wszystkie osoby, które jednak są na tyle zdeterminowane, by uporać się z rozstępami muszą wiedzieć, że im szybciej sięgną po dostępne metody, tym efektywniejsza będzie walka z nimi.

Na czerwone rozstępy

Pierwszym krokiem, który zwykle wykonujemy, chcąc zlikwidować problem istniejących prążków, jest sięganie po kremy na rozstępy. Choć zwykle działamy dosyć intuicyjnie, działamy słusznie. Okazuje się bowiem, że gdy sięgniemy po odpowiednie kremy (na poziomie skuteczności kremu Revitol Stretch Mark) możemy spodziewać się zadowalających efektów. Musicie jednak mieć świadomość, że samo zaaplikowanie nawet najlepszych kremów nie przyniesie najlepszego rezultatu. Jeżeli chcemy skutecznie pokonać rozstępy, koniecznością jest obowiązkowość. Systematyczne wsmarowywanie specyfików w miejsca objęte rozstępami, z jednoczesnym wykonywaniem delikatnego masażu, faktycznie może pomóc. Najlepiej jeśli preparat będziemy wsmarowywać w skórę dwa razy dziennie, zaraz po prysznicu. Wówczas ciepła skóra znacznie lepiej wchłania dobroczynne substancje.

W walce z czerwonymi rozstępami pomóc może mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka. Specjalną głowicą kosmetyczka wodzi po skórze, co doprowadza do złuszczania naskórka warstwa po warstwie – aż do żądanego rezultatu. Proces ten odbywa się stopniowo, jest więc w 100 procentach bezpieczny i całkowicie bezinwazyjny. Dodatkowo w trakcie mikrodermabrazji dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny. Warto jednak mieć świadomość, że skuteczność zabiegu uzależniona jest od ilości wykonanych powtórzeń. Jeżeli poddamy się serii 5-8 zabiegów w regularnych odstępach czasu, wówczas efekty mogą być zadowalające.

Walka z białymi rozstępami

By zmniejszyć widoczność białych rozstępów, trzeba znacznie się natrudzić. Okazuje się, że ich likwidacja jest dużo trudniejsza i zwykle stosowanie samych kremów na rozstępy na niewiele się zdaje. O ile Revitol Stretch Mark może pomóc w rozjaśnianiu dopiero co zabliźnionych białych prążków, o tyle w przypadku „starych” rozstępów, nie zawsze daje radę (ale w takiej sytuacji żaden krem nie jest skuteczny).

By pokonać białe rozstępy, należy zatem poddać się zabiegom dermatologii estetycznej. Są to z reguły mniej lub bardziej inwazyjne kuracje, których efektywność jest dość wysoka.

Z białymi rozstępami jest w stanie rozprawić się peeling chemiczny wykorzystujący kwas TCA (kwas trójchlotrooctowy). Jeżeli zdecydujemy się na wyższe stężenia tego kwasu, wówczas nawet jednorazowy zabieg może „załatwić sprawę”. Warto jednak mieć świadomość, że wiele zależy od tego, jak rozległy jest obszar dotknięty prążkami i jak głębokie są rozstępy.

Likwidację białych prążków można przeprowadzić również, decydując się na fraxel laser. Jest to zabieg, który pobudza procesy regeneracyjne, dzięki czemu dochodzi do odnowy komórkowej. Wykonanie całej serii zabiegów w regularnych odstępach czasu pozwala cieszyć się zadowalającymi rezultatami.

By zapobiec pojawieniu się kolejnych prążków

Warto pamiętać, że równie ważna jest walka z istniejącymi prążkami, ogromne znaczenie ma zapobieganie rozstępom.  O czym należy zatem pamiętać?

Przede wszystkim nie należy dopuszczać do szybkiego przybierania na wadze. Jest to bowiem najprostszy sposób prowadzący do tego, by prążki się pojawiły. Nie polecam również drastycznego odchudzania, ponieważ i gwałtowna utrata elastyczności skóry może spowodować pojawienie się kolejnych rozstępów.  Ważne jest zatem, by zdrowo się odżywiać.

Warto także regularnie stosować odpowiednie kremy na rozstępy. Muszą zawierać odpowiednie substancje, które będą stymulowały produkcję elastyny i kolagenu. Trzeba jednocześnie pamiętać  o regularnym aplikowaniu takich specyfików.