Kwas TCA na rozstępy

Walka z rozstępami wcale nie jest łatwa. Ciężko jest całkowicie zredukować widoczność nieestetycznych prążków. Nie zawsze dają rady nawet najlepsze kremy na rozstępy, szczególnie wtedy gdy mamy do czynienia z prążkami zabliźniającymi się. Istnieje jednak taki zabieg, który pozwala znacznie zmniejszyć widoczność pasm. Zdarzają się i takie sytuacje, kiedy to widoczność rozstępów będzie zredukowana całkowicie. Mowa o chemabrazji, czyli peelingu chemicznego z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA).

Jak działa kwas TCA?

Działanie kwasu trójchlorooctowego polega na silnym złuszczeniu wierzchnich warstw naskórka. Złuszczanie to odbywa się na kilku poziomach, dzięki czemu walka z rozstępami jest jeszcze efektywniejsza. W efekcie dochodzi do pobudzenia procesów odnowy komórkowej i wygładzenia skóry.

Zwykle stosuje się kwas trójchlorooctowy o stężeniu 30-40%, co powoduje znaczne wygładzenie skóry. Nie istnieje jednak możliwość całkowitego pozbycia się uporczywych prążków. Dopiero zastosowanie substancji o wyższym stężeniu może spowodować całkowitą redukcję rozstępów i to już podczas jednorazowego seansu. Efekty zależą jednak od tego, jak głębokie i rozległe są rozstępy.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg wykorzystujący kwas TCA powinien rozpocząć się od krótkiego wywiadu z pacjentem. Chodzi bowiem o to, żeby wyeliminować czynniki, które mogą stanowić przeciwwskazanie do kuracji.

Jeżeli decydujemy się na chemabrazję, co najmniej na trzy miesiące przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać leczenia Roaccutanem. Jest to specyfik stosowany w leczeniu trądziku, którego substancją czynną jest izotretinoina, należąca do grupy retinoidów.

Przed przystąpieniem do peelingu z kwasem TCA nie należy depilować ciała, bowiem można nabawić się podrażnień skóry. Ostatnia depilacja powinna być wykonana nie później ni ż tydzień przed zabiegiem.

Przebieg chemabrazji

Przed zabiegiem skóra poddawana peelingowi z kwasem TCA smarowana jest kremem EMLA – kremem o działaniu znieczulającym. Co prawda chemabrazja nie jest zabiegiem bolesnym, jednakże może wiązać się z pewnym dyskomfortem – spowodowanym uczuciem mrowienia i pieczenia skóry.

Następnie specjalista nakłada na skórę objętą rozstępami kwas TCA. Kolejnym krokiem jest zneutralizowanie tego preparatu.

Po zabiegu

Decydując się na peeling z wykorzystaniem kwasu TCA, należy mieć świadomość tego, co nas czeka po kuracji. W ciągu kilku dni dochodzi do znacznego złuszczenia się naskórka. Przez około dwa tygodnie skóra może być nieco opuchnięta oraz zaczerwieniona. Niekiedy też może pojawić się niewielki ból, szczególnie odczuwany przez osoby charakteryzujące się niskim progiem wrażliwości na ból.

Zdrowy wygląd skóry, pozbawiony nieestetycznych prążków (jeśli zdecydowaliśmy się na chemabrazję z zastosowaniem wyższego stężenia kwasu TCA), powinien pojawić się w ciągu 8-10 tygodniach.

Ważna pielęgnacja skóry

Trzeba pamiętać, że skóra po peelingu z kwasem TCA wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać, by unikać ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Z tego też powodu zaleca się wykonywanie zabiegów jesienią oraz zimą, a jednocześnie rezygnacja z opalania w solarium.

By skóra szybciej odzyskała zdrowy wygląd, warto stosować odpowiednie specyfiki, które przyspieszą proces regeneracji. Polecane są wszelkiego rodzaju specyfiki, które wspomagają proces gojenia (na rynku dostępne są specjalne preparaty – tzw. post-peel, które przeznaczone są typowo do pielęgnacji skóry po zabiegach polegających na złuszczaniu naskórka).

Zabronione jest stosowanie wszelkiego rodzaju kosmetyków, zawierających aromatyczne olejki. Nie są wskazane również perfumowane balsamy do ciała. A to dlatego, że takie preparaty będą podrażniały skórę.

One Response to “Kwas TCA na rozstępy”

  1. Rozstępy» Blog Archive » Kiedy zdecydować się na zabiegi na rozstępy? said:

    Lut 08, 12 at 17:56

    […] mieć świadomość, że chemabrazję, czyli peeling z kwasem TCA wykonuje się, używając substancji o różnym stężeniu. „Moc” kwasu będzie wpływać na […]