Na rozstępy u mężczyzn

Rozstępy u mężczyzn nie należą do rzadkości. A ponieważ nie wyglądają zbyt estetycznie, wielu panów zastanawia się, jak walczyć z tą przypadłością. Sposobów na rozstępy jest co najmniej kilka. Które z nich są najskuteczniejsze? Które pomogą skutecznie rozprawić się z tym problemem w każdej fazie prążków?

Skąd się biorą rozstępy u mężczyzn?

Na rozstępy skarżą się przede wszystkim ci mężczyźni, którzy wiele godzin spędzają na siłowni – są profesjonalistami lub amatorami. Dążenie do szybkiego przyrostu masy ciała może powodować zbyt gwałtowne rozciąganie się skóry. To zaś, jeśli dojdzie do osłabienia włókien kolagenowych (spowodowane negatywnym oddziaływaniem kortyzolu), powoduje ich zrywanie, a efektem jest rozstępująca się na powierzchni skóra.

Warto jednak mieć świadomość, że nie tylko sportowcy ćwiczący siłowo są narażeni na powstawanie prążków. Również panowie, którzy nie dbają o swoją sylwetkę, szybko przybierają na wadze, a potem chcą schudnąć drastycznymi sposobami, są narażeni na powstawanie prążków.

Trzeba także wiedzieć, że rozstępy mają charakter genetyczny. Oznacza to, że jeśli ktoś w rodzinie borykał się z tą przypadłością, istnieje spore prawdopodobieństwo, że stanie się to samo w przypadku tego konkretnego pana.

Jak skutecznie walczyć z rozstępami?

Chciałoby się powiedzieć, że najlepszym sposobem na pokonanie rozstępów jest niedopuszczenie do ich powstawania. Sposoby na to, by zapobiec rozstępom istnieją, nie każdy po nie sięga w odpowiednim czasie. W efekcie dochodzi do rozstępowania się skóry, co powoduje konieczność sięgnięcia po sprawdzone sposoby na prążki.

By wybrać faktycznie skuteczną metodę walki, warto mieć świadomość, że rozstępy występują w dwóch fazach. Pierwsza z nich to faza zapalna, kiedy rozstępy są zwykle czerwone (niekiedy sino-czerwone, fioletowe). Druga zaś to faza zaniku (bliznowacenia) – co nie oznacza, że rozstępy samoczynnie zanikają.

Na rozstępy w fazie zapalnej

By skutecznie pokonać czerwone rozstępy, trzeba działać szybko. Liczy się każda minuta, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, by nieestetyczne prążki przeszły w fazę bliznowacenia. Trzeba także korzystać z tego, że rozstępy nie lubią szybkiego działania (terapii szokowej), dlatego warto postawić na sprawne zastosowanie odpowiednich metod.

Czerwone rozstępy pojawiające się u mężczyzn można skutecznie wyeliminować kremami. Kosmetyki na rozstępy, jeśli mają przynieść oczekiwane efekty, muszą być stosowane systematycznie. Dobrze, gdy będziemy takie specyfiki nakładać na miejsca objęte rozstępami nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze jest także, gdy podczas aplikowania wykonujemy delikatny masaż skóry, który ma na celu pobudzenie krążenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że odpowiednie kremy to jednak nie wszystko. Zaleca się również zwracanie szczególnej uwagi na skład takich preparatów. Istotna jest obecność substancji pobudzających proces regeneracji skóry. Nie mniejsze znaczenie ma także stymulowanie syntezy kolagenu i elastyny – włókien, które wpływają na elastyczność i wytrzymałość skóry.

Dobre kosmetyki na rozstępy powinny w zupełności wystarczyć, jeśli działamy systematycznie i sumiennie. By jednak wzmocnić efekty takiej kuracji, można skorzystać z dobroczynnego działania wielu zabiegów kosmetycznych. Mikrodermabrazja, mezoterapia bezigłowa, peeling z kwasem glikolowym – to kuracje, które nie tylko wygładzają skórę, ale również pobudzają procesy regeneracyjne oraz stymulują produkcję kolagenu. Ich zaletą jest to, że są całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Trzeba jednak mieć świadomość, że dobre efekty przynoszą tylko wtedy, gdy poddamy się serii zabiegów.

Na rozstępy w fazie zaniku

Jak już wyżej wspomniałam, to że rozstępy przechodzą w fazę zaniku, nie oznacza wcale, że defekt zniknie całkowicie. Będzie nadal widoczny i wyczuwalny (blizny po rozstępach są szersze niż czerwone rozstępy), co zmniejsza atrakcyjność skóry. Dlatego też tak ważne jest, by nie dopuścić do powstawania jasno-perłowych blizn. Jeżeli już jednak defekt ten pojawi się w fazie zaniku, wówczas nie należy porzucać stosowanych dotychczas kosmetyków (można ewentualnie zmienić je na bardziej skuteczne, np. Revitol Stretch Mark, który działa także na świeże rozstępy w fazie bliznowacenia). Jednak nie można ograniczać się wyłącznie do kosmetyków. Warto postawić przede wszystkim na zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologii estetycznej.

Na białe rozstępy polecana jest chemabrazja, czyli zabieg z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA). Zabieg jest nieinwazyjny, bowiem polega wyłącznie na silnym złuszczeniu naskórka za pomocą odpowiedniej substancji. Trzeba jednak mieć świadomość, że – w zależności od użytego stężenia kwasu – może wiązać się z pewnym dyskomfortem odpowiadającym za szczypanie i pieczenie skóry. Niemniej jednak  – im wyższe stężenie, tym lepsze efekty kuracji można osiągnąć. Czasami wystarcza tylko jeden zabieg, by wyraźnie zredukować widoczność nieestetycznych prążków.

Na rozstępy w fazie bliznowacenia dobrze sprawdzi się dermabrazja. Szczególnie polecana jest dermabrazja laserowa. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to nie tylko kosztowny, ale również inwazyjny zabieg. Jednakże efekty, jakie przynosi są zaskakujące.