Kiedy zdecydować się na zabiegi na rozstępy?

Z rozstępami walczy wielu ludzi. Są to osoby w różnym wieku i różnej płci. Nie jest bowiem powiedziane, że nieestetyczne prążki pojawiają się wyłącznie u kobiet w ciąży. Dlatego też trzeba być bardzo czujnym, bowiem gdy rozstępy „zaatakują”, wówczas nie będzie łatwo z nimi wygrać. Niekiedy stosowanie skutecznych na ogół kremów nie przynosi oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji koniecznością będzie poddanie się zabiegom, również z zakresu medycyny estetycznej.

Kiedy kremy na rozstępy nie przynoszą oczekiwanych efektów?

Wiele osób widząc, że na ich skórze pojawiły się nieestetyczne prążki, sięga po kosmetyki na rozstępy. Jest to dobry pomysł głównie wtedy, gdy borykamy się z pasmami w fazie zapalnej (rozstępy są ciemne, często przybierają kolor czerwony bądź jasno-fioletowy). Wówczas „terapia szokowa” dobrze robi naszej skórze, przyczyniając się do minimalizowania widoczności nieestetycznych pasm. Jeżeli jednak będziemy działać zbyt opieszale bądź po prostu nie zauważymy, kiedy rozstępy się pojawiły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prążki przejdą w fazę bliznowacenia. W rezultacie stosowanie kremów na niewiele się tutaj zda. Jeżeli będzie nam zależeć na całkowitej redukcji istniejących prążków, wówczas trzeba będzie poddać się zabiegom, wykonując nieraz 5-7 powtórzeń.

Zabiegi pomocne w walce z białymi rozstępami

Wiemy już, że na białe rozstępy nie sprawdzą się kremy. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba z nich zrezygnować w ogóle, bowiem mają dobroczynne działanie. Cenne składniki w nich zawarte wzmacniają skórę, dzięki czemu zapobiegają pojawieniu się kolejnych prążków. Jednocześnie pobudzają procesy regeneracyjne oraz procesy odnowy komórkowe, co sprawia że rozstępy jeszcze efektywniej znikają.

Zabiegi na białe rozstępy przeprowadzane są głównie w gabinetach dermatologii estetycznej. Niekiedy też warto zdecydować się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ostatecznością jest operacyjne usunięcie rozstępów.

Chembrazja, czyli peeling z kwasem TCA

By pokonać białe rozstępy, warto zdecydować się na chembrazję. Jest to nic innego, jak peeling chemiczny wykorzystujący kwas TCA (kwas trójchlorooctowy). Jest to substancja, która nałożona na skórę wykazuje silne działanie złuszczające. Efektem tego jest wygładzenie skóry oraz pobudzenie syntezy kolagenu. Złuszczenie powoduje również pobudzenie procesów regeneracyjnych. W ten sposób widoczność nieestetycznych prążków jest minimalizowana.

Warto mieć świadomość, że chemabrazję, czyli peeling z kwasem TCA wykonuje się, używając substancji o różnym stężeniu. „Moc” kwasu będzie wpływać na skuteczność zabiegu oraz ostateczny efekt. Jeżeli zdecydujemy się na chembrazję z kwasem TCA o stężeniu 70%, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że białe rozstępy znikną już podczas pierwszego seansu. Wiele jednak zależy od tego, jak głębokie są prążki.

Jeśli nie uda się podczas pierwszego zabiegu całkowicie zredukować pasm, trzeba będzie wykonać serię zabiegów. Ich ilość ustalana jest indywidualnie, ponieważ rozstępy każdej osoby są inne, inna jest ich głębokość. Jednak już po pierwszym zabiegu będzie widać, na ile seansów musimy się zdecydować. Koszt jednego seansu waha się w granicach 100-900 zł, w zależności od rozległości powierzchni objętej rozstępami oraz stężenia użytego kwasu.

Chemabrazja ma tę zaletę, że jest zabiegiem całkowicie bezinwazyjnym. Z tym zaś wiąże się jego całkowita bezbolesność. U niektórych osób (głównie w przypadku użycia kwasu TCA o wysokim stężeniu) może pojawiać się uczucie dyskomfortu związane z pieczeniem i szczypaniem skóry. Wówczas przed zabiegiem skóra smarowana jest kremem znieczulającym, by w maksymalnym stopniu zredukować nieprzyjemne doznania podczas nakładania kwasu trójchlorooctowego.

Laserowe usuwanie rozstępów

Chcąc pokonać rozstępy w fazie zabliźniania (zaniku), można zdecydować się na zabieg wykorzystujący dobroczynne działanie lasera. W tym przypadku najpopularniejsze są dwie kuracje: dermabrazja laserowa oraz fraxel laser. Obie różnią się zarówno samym przebiegiem, efektami oraz ceną.

Dermabrazja laserowa uważana jest za najskuteczniejszą kurację antyrozstępową. Polega na odparowaniu uszkodzonych tkanek, pozostawiając w stanie nienaruszonym żywe i zdrowe warstwy skóry. Zabiegi jest inwazyjny, dlatego też wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (bądź miejscowym). Jednorazowy seans dermabrazji laserowej trwa do momentu, w którym uszkodzone komórki nie zostaną odparowane. Jeżeli rozstępy nie są zbyt głębokie, wówczas jednorazowy zabieg wystarczy, by uporać się z tym nieestetycznym problemem. Warto mieć świadomość, że po zabiegu wymagana jest kilkunastodniowa rekonwalescencja. Jedynym minusem dermabrazji laserowej jest jej koszt, rzędu 3-5 tysięcy złotych.

Fraxel laser to działanie lasera na skórę, który odpowiada za tworzenie mikrouszkodzeń (skóra jest niejako dziurkowana) w konkretnym obszarze. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych, co pozwala na zmniejszenie widoczności prążków. By zabieg przyniósł oczekiwane efekty, należy wykonać serię zabiegów. Ich ilość uzależniona jest od stopnia zaawansowania rozstępów (przede wszystkim ich głębokości) oraz powierzchni, na jakiej są zlokalizowane. Koszt zabiegu fraxel laser może sięgać rzędu 2000 złotych.