Krem przeciwko rozstępom: czy to naprawdę działa?

Każda kobieta, która ma rozstępy zastanawia się, co zrobić, by się ich pozbyć raz na zawsze. niestety, nie jest to wcale takie proste. czy zatem warto kupić krem przeciw rozstępom? Czy tego typu kosmetyki mogą realnie poprawić wygląd ciała? Jeśli masz takie wątpliwości, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na takie temat jak usuwanie rozstępów.

Rozstępy to problem, który występuje częściej, niż mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do cellulitu, który jest zmorą wyłącznie kobiet, rozstępy nie znają ograniczeń ze względu na płeć czy wiek. Są równie powszechne u kobiet, jak i u mężczyzn, nie maja też ścisłego związku z wagą ciała, a więc nie są przypadłością jedynie osób otyłych bądź cierpiących na nadwagę. Niestety, to że rozstępy są tak powszechne idzie w parze z tym, że bardzo trudno jest im zapobiegać. Nie jest też łatwo je usunąć, choć jest to możliwe, jeśli tylko masz dobry krem na rozstępy.

Jak powstają rozstępy?

Rozstepy powstają na skutek pękania włókien kolagenowych w skórze. Dzieje się tak wówczas, gdy włókna te poddawane są zbyt silnemu rozciąganiu. Przypomina to nieco mechanizm naciągania gumki. Można ją rozciągać naprawdę mocno, ale tylko do pewnego stopnia. Gdy przekroczy się jej wytrzymałość po prostu pęknie. W dodatku można ją znacznie rozciągać powoli, a nagłe szarpnięcie może ją przerwać. Ta sama analogia działa w przypadku rozstępów. Nagła zmiana kształtów ciała, na przykład radykalne przytycie często skutkuje rozstępami. Nie oznacza to jednak, że otyłość się z nimi wiąże. Bardziej niż masa ciała liczą się tu wahania wagi, które są poważnym sprzymierzeńcem rozstępów.

Kiedy jest największe ryzyko powstania rozstępów?

Jak już wspomnieliśmy na początku, rozstepy może mieć każdy, jednak są pewne grupy szczególnie na to narażone. Pierwszą taką grupę stanowią nastolatki. W czasie okresu dojrzewania ciało zmienia się naprawdę błyskawicznie. Dochodzi często do tak zwanego skoku pokwitaniowego, gdy młody człowiek w ciągu dosłownie kilku miesięcy robi się znacznie wyższy i przybiera na wadze. Często skok pokwitaniowy kończy się właśnie rozstępami. Dodatkowo sprzyja temu podwyższony w czasie dojrzewania poziom kortyzolu. Hormon ten wpływa bardzo osłabiająco na włókna kolagenowe, przez co stają się one bardzo podatne na pękanie. Podobna sytuacja ma miejsce w czasie ciązy, gdy także bardzo łatwo o rozstępy. U kobiet ciężarnych także podwyższony poziom kortyzolu łączy się z dość nagła zmianą kształtów ciała. U kobiet w ciąży rozstepy najczęściej pojawiają się na brzuchu i piersiach, a wiec tych częściach ciała, ktore najbardziej i najszybciej się powiększają, powodując naciąganie skóry. Grupą narażoną na powstanie rozstępów są też mężczyźni, ktorzy intensywnie trenują na siłowni, by zwiększyć objętość swojej muskulatury. Szczególnie, gdy stosują odżywki na przyrost masy, bardzo często rozrostowi mięśni towarzyszą właśnie rozstępy.

Jak zapobiegać rozstępom?

Nie da się w pełni zapobiec rozstępom, choć można starać się, by było one jak najmniejsze. Ważne jest przede wszystkim wzmacnianie skóry poprzez odpowiednie odżywianie. To, czego potrzebuje skóra to przede wszystkim witaminy z grupy B oraz zdrowe i różnorodne białka. Do tego ważne jest, by w diecie znajdowały się zdrowe tłuszcze i źródła niskonasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy olej sezamowy. Tego rodzaju tłuszcze poprawiają elastyczność skóry i zwiększają jej odporność na rozciąganie. Warto tez, jeśli znajdujesz się w tak zwanej grupie ryzyka od razu profilaktycznie stosować krem na rozstępy. Preparaty przeciw rozstępom bardzo dobrze działają na skórę, zanim jeszcze ten problem się pojawi.

Jak usunąć rozstępy?

Usuwanie rozstępów nie jest niestety i proste i trzeba wielu wysiłków oraz zaangażowania, by zakończyło się pełnym sukcesem. Trzeba przy tym pamiętać, że w zasadzie w pełni można jedynie usunąć świeże rozstepy, to znaczy takie o barwie jasnego różu lub fioletu. Gdy zrobią sie białe i przypominające blizny może się okazać, że całkowita ich likwidacja już nie jest możliwa, albo wymaga wielu serii drogich i profesjonalnych zabiegów na ciało .Dopóki jednak rozstepy są świeże można i trzeba działać. Jak? Podstawa to oczywiście odpowiednia pielęgnacja ciała. Przede wszystkim warto nabrać nawyku codziennego masowania ciała suchą, miękką szczotką z naturalnego włosia. Najlepiej robić to przed kąpielą. Taki masaż usuwa martwy naskórek, działa jak delikatny peeling, ale też poprawia ukrwienie skóry, przez co jej procesy regeneracyjne działają pełną para, a to je4st najważniejsze gdy chcesz zlikwidować rozstepy. Dodatkowo koniecznie unikaj bardzo gorących kąpieli, bo osłabiają one włókna kolagenowe. Warto natomiast ujędrniać skórę naprzemiennymi natryskami chłodnymi i ciepłymi. Oczywiście niezbędny w całym procesie jest też dobrej jakości krem na rozstepy. Nakładaj go na skórę dwa razy dziennie, masując przy tym ciało, a szybko zauważysz efekty i poprawę wyglądu skóry.