Chirurgiczne usuwanie rozstępów

Z rozstępami boryka się mnóstwo osób. Nie wszystkie zadowolone są z efektów uzyskanych za pomocą stosowanych dotychczas metod. Dlatego też coraz poważniej myślą o chirurgicznym usunięciu rozstępów. Tak, jak jednak z naszych czytelniczek – p. Małgosia, która – poprzez formularz kontaktowy zadała następujące pytanie:

Ile kosztuje operacyjne usuwanie rozstępów raz na zawsze i kto zrobi to najlepiej?

Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie chirurgiczna likwidacja nieestetycznych prążków jest tym, czego oczekujemy? Czy pozwoli raz na zawsze uporać się z tą przypadłością? A może warto zastosować inne, ale równie inwazyjne metody?

Pokonać rozstępy skalpelem?

Chirurgiczne usuwanie rozstępów wydaje się być ostatecznością w walce z tą nieestetyczną przypadłością. Mimo swojej inwazyjności, dla wielu osób jest jedynym sposobem na wyeliminowanie tego problemu. Nie dość, że operacyjne usuwanie rozstępów wiąże się z bólem, to jeszcze koniecznością jest długi okres rekonwalescencji związany z długim procesem regeneracji skóry.

Warto bowiem pamiętać, że wykorzystanie skalpela do likwidacji rozstępów to nic innego jest wycięcie tych płatów skóry, które są dotknięte nieestetycznymi prążkami. To zaś wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Zanim zdecydujesz się na operację

Przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz mieć świadomość tego, że nie każdy kwalifikuje się do takiej operacji. Trzeba pamiętać, że koniecznością jest poddanie się narkozie. To zaś powoduje, że tylko zdrowe osoby mogą poddać się takiemu zabiegowi.

Kolejną kwestią jest fakt posiadania „nadmiaru” skóry, która zastąpi jej uszkodzone fragmenty. Oznacza to, że operacji nie mogą poddać się wszystkie osoby.

Decydując się na operacyjne usuwanie rozstępów, warto mieć również świadomość blizn, które pojawiają się po zabiegu. Oznacza to, że nasza skóra nie będzie nieskazitelna. Trzeba więc zastanowić się czy faktycznie na osiągnięciu takiego efektu nam zależy. Jeżeli jednak liczymy się z możliwością pojawienia się blizn, wówczas operacyjne usuwanie rozstępów warto rozważyć.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję związaną z chirurgiczną likwidacją nieestetycznych prążków, pomyśl także o okresie rekonwalescencji. Poddanie się operacji to konieczność zrezygnowania z wykonywanych dotychczas obowiązków przynajmniej na kilka tygodni. Po zabiegu trzeba odpoczywać, by nie doszło do pęknięcia szwów, nie jest wskazane uprawianie aktywności fizycznej. Warto i ten aspekt wziąć pod uwagę, rozważając poddanie się operacji usunięcia rozstępów.

Operacja tylko w profesjonalnych gabinetach

Jeżeli decydujesz się na chirurgiczną redukcję nieestetycznych prążków, musisz wybrać odpowiedni gabinet. Nie możesz kierować się wyłącznie ceną, ponieważ nie zawsze jest ona adekwatna do profesjonalizmu chirurga. Pamiętaj, że źle wykonany zabieg będzie „pamiątką” na całe życie, jeszcze bardziej szpetną niż rozstępy.

Wybierając gabinet, w którym będziemy chcieli poddać się zabiegowi, należy wziąć pod uwagę to, czy specjalista posiada odpowiednie wykształcenie i certyfikaty. Warto także zorientować się, które gabinety są polecane. Dobrym źródłem wiedzy może być Internet.

Ile to kosztuje?

Operacyjne usuwanie rozstępów jest dość kosztowne. Warto bowiem wziąć pod uwagę nie tylko samą operację, ale również pobyt w klinice.

Dlatego też nie należy łudzić się, że chirurgiczne usuwanie nieestetycznych prążków będzie wydatkiem kilku tysięcy, a tym bardziej kilkuset złotych. Na koszt wpływa również obszar poddawany operacji.

Przed przystąpieniem do zabiegu warto zorientować się, czy w ogólne jesteśmy w stanie (finansowo) zafundować sobie taki zabieg.

Rozważ alternatywę operacji

Warto mieć świadomość, że chirurgiczne usuwanie rozstępów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego też trzeba rozważyć inne sposoby redukcji widoczności rozstępów. Warto pomyśleć o oferowanych w gabinetach dermatologii i medycyny estetycznej zabiegach.

Likwidacja rozstępów może być skutecznie przeprowadzona za pomocą klasycznej dermabrazji. Jest to zabieg bardzo inwazyjny, polegający na ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Ze względu na dyskomfort i ból wywoływany przez tę kurację, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Niekiedy wystarczający będzie jednorazowy seans, by zredukować do minimum widoczność prążków.

Podobne efekty daje dermabrazja laserowa. Jest to zabieg polegający na laserowym odparowaniu uszkodzonych tkanek, pozostawiając w stanie nienaruszonym tkanki zdrowe. W ten sposób dochodzi nie tylko do wygładzenia skóry, ale również do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Ponieważ – podobnie jak klasyczna dermabrazja – jej laserowa odmiana również jest inwazyjna, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego, jeśli rozstępy nie są zbyt głębokie oraz rozległe.  Bardzo często wystarczy jednorazowy seans, by zlikwidować widoczność rozstępów.

Ponieważ zarówno dermabrazja klasyczna, jak i jej laserowa odmiana to zabiegi bardzo kosztowne (ok. kilka tysięcy złotych), można poddać się tańszemu, ale także skutecznemu zabiegowi. Mowa o chemabrazji, czyli peelingu wykorzystującego kwas TCA. Jest to zabieg, którego celem jest złuszczenie wierzchnich warstw naskórka, co powoduje wygładzenie skóry oraz stymulowanie procesów regeneracji.

One Response to “Chirurgiczne usuwanie rozstępów”

  1. Barbara said:

    Gru 14, 12 at 18:01

    Eeee, najlepsza jest likwidacja rozstępów jeszcze jak są czerwone. Mnie się w taki sposób udało uniknąć białych blizn. Teraz ślady po rozstepach są ledwo widoczne – nawet dla mnie. A używałam tylko kremu 😀