Przyczynowe leczenie rozstępów

Rozstępy to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Nie są to wyłącznie kobiety w ciąży, jak przywykło się uważać. Powstawanie nieestetycznych prążków dotyczy zarówno młode osoby (w wieku dojrzewania), jak i mężczyzn. Metod walki z tym defektem jest wiele. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym polega leczenie przyczynowe rozstępów. Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Poznaj przyczyny

Jak sama nazwa wskazuje, leczenie przyczynowe rozstępów polega na likwidowaniu czynników, które sprzyjają powstawaniu nieestetycznych rozstępów. Dlatego też istotne znaczenie ma wiedza dotycząca przyczyn nieestetycznych prążków.

Powstawanie rozstępów wynika z nadmiernego i gwałtownego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Najczęściej dochodzi do tego właśnie podczas ciąży (efektem jest zwykle pojawienie się prążków na brzuchu) oraz w okresie dojrzewania (zbyt szybki wzrost i przybieranie „kobiecych kształtów” w przypadku młodych dziewcząt).

Do powstawania rozstępów dochodzi, ponieważ włókna kolagenu, na których rozciągnięta jest skóra, ulegają zerwaniu. Jest to spowodowane osłabienie kolagenu na skutek negatywnego oddziaływania kortyzolu – hormonu stresu.

Na czym polega leczenie przyczynowe?

Istotą leczenia przyczynowego rozstępów jest zahamowanie tworzenia się nowych rozstępów. Oznacza to, że podejmując taką terapię nie będziemy w stanie zlikwidować już istniejących prążków.

1. Zdrowe odżywianie

Jedną z metod leczenia przyczynowego jest zdrowe odżywianie. Jest to istotne, ponieważ zbyt drastyczne odchudzanie lub przybieranie na wadze sprzyja powstawaniu prążków. Dlatego tak ważne jest, by ułożyć taki jadłospis, który będzie dostarczał odpowiednią wartość energetyczną, na którą nasz organizm ma zapotrzebowanie.

Warto także pamiętać o tym, by wraz z pożywieniem dostarczać wystarczającą ilość witamin i składników mineralnych. Wiele składników odżywczych wpływa korzystnie na skórę, a ich niedobory mogą objawiać się zmniejszeniem jej odporności na rozciąganie. Warto także mieć świadomość, że niektóre minerały (wśród nich najważniejszy jest cynk), uczestniczą w procesach syntezy kolagenu – włókna białkowego, który jest niezbędny, zapewniając skórze wytrzymałość.

Istotne znaczenie ma również kontrolowanie masy ciała. Zbyt gwałtowne wahania wagi prowadzą do zmniejszenia elastyczności i sprężystości skóry, co jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nieestetycznych prążków.

2. Kremy na rozstępy

Leczenie przyczynowe obejmuje również stosowanie kremów na rozstępy. Są one dość istotne, gdy faktycznie zależy nam na niedopuszczeniu do pojawienia się kolejnych prążków.

Warto mieć świadomość, że kremy na rozstępy nie są sobie równe. Dostępne na rynku preparaty różnią się między sobą nie tylko ceną i producentem, ale przede wszystkim składem, a co za tym idzie – skutecznością. Dlatego bardzo ważne jest to, by wybierać takie specyfiki, których stosowanie faktycznie może przynieść oczekiwane rezultaty.

Na co zatem zwracać uwagę, by kremy na rozstępy okazały się skuteczne i były w stanie zapobiec pojawieniu się defektu? Przede wszystkim istotne znaczenie mają te substancje, które będą celowały w przyczyny powstawania prążków. Szczególnie polecane są te kosmetyki, których skład opiera się przede wszystkim na bazie kolagenu. Chodzi o to, by substancje przyczyniały się do pobudzenia procesów, prowadzących do syntezy tego włókna białkowego. Ponadto znaczenie mają również substancje wspomagające regenerację skóry oraz prowadzące do odnowy komórkowej.

Warto jednocześnie pamiętać, że na skuteczność kremów wpływa nie tylko skład, ale również nasza systematyczność. Bez naszej ingerencji (regularnego aplikowania specyfików), nawet najlepsze preparaty nie będą w stanie przynieść zadowalających efektów. Jeżeli nie nakładamy kosmetyku nawet 3 razy dziennie – każdego dnia, nie dziwmy się, gdy za jakiś czas pojawią się kolejne świeże prążki.

3. Masaż skóry

Leczenie przyczynowe to także regularne wykonywanie masażu skóry. Warto pamiętać, że masowanie ciała to nie tylko doskonały sposób na relaks. Zastosowanie odpowiednich technik pozwala na zwiększenie elastyczności skóry. A jak wiadomo – im bardziej sprężysta, tym prawdopodobieństwo pojawienia się wrzecionowatych prążków mniejsze.

Warto mieć świadomość, że masaż skóry powinien być wykonywany regularnie. Dobrze, gdy czynność tę połączymy ze stosowaniem skutecznych kremów na rozstępy. W ten sposób zwiększymy skuteczność obu sposobów leczenia przyczynowego.

4. Unikanie ćwiczeń na szybki przyrost mięśni

Zastanawiając się nad metodami leczenia przyczynowego, warto rozważyć czy wykonywane ćwiczenia nie są jedną z przyczyn powstawania prążków. Okazuje się bowiem, że jednym ze sposobów, pozwalających na uniknięcie rozstępów jest po prostu zaprzestanie wykonywania ćwiczeń, które prowadzą do szybkiego przyrostu mięśni. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba z nich rezygnować całkowicie. Należy jednak obrać taki plan treningu, który nie będzie powodował gwałtownego przyrostu masy mięśniowej.

Jeżeli chcemy, by leczenie przyczynowe rozstępów było skuteczne, najlepiej podjąć wszystkie 4 metody. Wielokierunkowe działanie przynosi bowiem najlepsze efekty. Jeżeli jednak nie widzimy potrzeby, by podejmować wszystkie formy leczenia przyczynowego, można ograniczyć się wyłącznie do jednej metody.