Rozstępy na piersiach – jak je pokonać?

Dla wielu kobiet najwięcej problemów sprawiają rozstępy na brzuchu i udach. Są bowiem najbardziej widoczne, głównie latem. To właśnie wtedy zwykle eksponujemy swoje ciało, zakładając skąpe ubrania letnie lub stroje kąpielowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że dla niektórych kobiet to rozstępy na piersiach są największym kompleksem. Co prawda nie każdy ma do nich „wgląd”, jednakże ich nieestetyczny wygląd przyczynia się do oszpecenia tego, co kobiety mają najcenniejszego – tego, co jest ich największym atrybutem, świadczącym o kobiecości. I Ty masz problem z prążkami na biuście? Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jak się ich pozbyć!

Dlaczego rozstępy na piersiach?

Wiele kobiet zastanawia się, skąd się biorą rozstępy na piersiach. Przecież biust nie ma tendencji do gwałtownego powiększania się, przynajmniej do samoistnego powiększania się. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieje kilka czynników, które odpowiadają za powstawanie rozstępów na piersiach.

Zastanawiając się, skąd się bierze ten nieestetyczny defekt, trzeba mieć na uwadze to, że problem ten związany jest ze zrywaniem się włókien kolagenowych. Dochodzi do tego na skutek ich osłabienia, co jest spowodowane oddziaływaniem kortyzolu.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że pierwszym momentem, w którym prążki mogą się pojawić, to okres dojrzewania. To w tym czasie dochodzi do gwałtownego powiększania się piersi, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów. Potem może dojść do ich powstawania podczas ciąży. Wtedy kobiecy biust przygotowuje się do okresu laktacji.

Rozstępy na piersiach mogą powstawać również jako efekt inwazyjnego powiększania biustu. Zwykle nieestetyczne prążki pojawiają się po operacji wszczepienia implantów, a nawet wstrzyknięcia kwasu hialuronowego.

Jak pokonać rozstępy na piersiach?

Najłatwiej byłoby im zapobiec. Mam jednak świadomość tego, że nie zawsze jest to możliwe. Powód jest prosty – dopóki o tym nie myślimy i się nie zastanawiamy nad powstawaniem rozstępów, problem ten niejako nas nie dotyczy. Nie przychodzi nam do głowy to, że nieestetyczne prążki mogłyby się pojawić. Tymczasem wystarczyłby codzienny i kilkunastominutowy rytuał, związany z odpowiednią pielęgnacją skóry biustu. Wystarczyłoby zaaplikować odpowiedni krem (nawilżający i natłuszczający), wykonać masaż lub poddać piersi naprzemiennym natryskom.

No ale skoro nie udało się zapobiec rozstępom, trzeba wiedzieć, w jaki sposób najlepiej je zlikwidować. Sposobów jest wiele. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy potrzeba sporo cierpliwości i czasu, by udało się zmniejszyć widoczność nieestetycznych prążków. Niemałe znaczenie ma również nasza systematyczność.

Kremy na rozstępy

Kosmetyki na rozstępy cieszą się największą popularnością. Są to specyfiki, które – dzięki odpowiednim składnikom – faktycznie mogą wspomóc walkę z tą nieestetyczną przypadłością. Trzeba jednak mieć świadomość, że samo zaaplikowanie kremu nie wystarczy. Istnieje wiele czynników, które wpływają na skuteczność kuracji antyrozstępowej.

Jeżeli chcemy pokonać rozstępy na piersiach za pomocą takich preparatów, trzeba wybrać naprawdę skuteczne kremy. Tutaj liczy się przede wszystkim skład. To od aktywnych substancji zawartych w specyfiku, w dużej mierze zależy efektywność kuracji.

Jednak nie można polegać wyłącznie na składzie kosmetyków. Bardzo ważny jest sposób aplikacji. Najlepiej nałożyć krem, zaraz po kąpieli i krótkim masażu. Wtedy skóra jest rozgrzana, a więc zwiększona jest jej chłonność. W ten sposób dobroczynne substancje mają jeszcze większe szanse na to, by wniknąć w głębokie warstwy skóry.

Skuteczność kremów na rozstępy uzależniona jest również od naszej systematyczności. Jeżeli chcemy zlikwidować rozstępy skutecznie, nie można pozwolić sobie na opieszałość w tym zakresie. Codzienna aplikacja – nawet kilka razy dziennie to krok w przód, który zbliży nas do sukcesu.

Jedna uwaga na koniec – kremy na rozstępy najlepiej sprawdzają się w przypadku prążków w fazie zapalnej (czerwone rozstępy).

Zabiegi na rozstępy

Jeżeli chcemy pokonać rozstępy, warto wziąć pod uwagę skuteczność zabiegów. Są one przeprowadzane w salonach kosmetycznych, jak i gabinetach dermatologii estetycznej. Które kuracje są szczególnie polecane?

Przede wszystkim mieć świadomość, że piersi są bardzo delikatne. Dlatego też nie zaleca się, by poddawać się zbyt inwazyjnym metodom. Jednak wybór odpowiedniego zabiegu zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania rozstępów. Wiadomo bowiem, że na nieestetyczne prążki w fazie bliznowacenia skuteczniejsze będą bardziej inwazyjne metody.

Jeżeli walczymy z rozstępami na piersiach, warto wziąć pod uwagę dobroczynną moc peelingów chemicznych. Szczególnie polecane są zabiegi z kwasem glikolowym oraz trójchlorooctowym. Są to substancje, które wykazują silne działanie złuszczające. Jednocześnie są to substancje bezpieczne i bezinwazyjne. W efekcie ich działania dochodzi do wygładzenia skóry oraz pobudzenia procesów regeneracyjnych i stymulowania produkcji kolagenu. Jeżeli rozstępy na piersiach nie są zbyt głębokie, wówczas istnieje szansa, że jednorazowy zabieg – z zastosowaniem kwasu o wysokim stężeniu – pozwoli na całkowitą redukcję widoczności prążków.