Skóra z rozstępami – jak o nią dbać?

Wrzecionowatego kształtu pasma, które przypominają blizny to nic innego jak rozstępy. Jest to defekt skórny, z którym boryka się bardzo wiele osób. Choć jest to problem powszechny, większość osób wstydzi się tej przypadłości. Właściwie nie ma się czemu dziwić, ponieważ nie wygląda to zbyt estetycznie. By zminimalizować ich widoczność, a następnie – zapobiec rozstępom kolejnym, warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o skórę dotkniętą nieestetycznymi prążkami. My podpowiadamy, a ty stosujesz się do naszych wskazówek. Jaki będzie tego efekt? Twoje rozstępy będą mniej widoczne. A więc do dzieła!

Skąd się biorą rozstępy?

Powszechnie uważa się, że rozstępy są efektem zwiększonego wydzielania się kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia komórek białkowych, odpowiadających za wytwarzanie kolagenu i elastyny. A to właśnie te włókna są odpowiedzialne za to, że skóra jest jędrna i sprężysta.

Zwykle włókna kolagenowe są mocne i wytrzymałe. Jednak, gdy zostaną wyprodukowane przez uszkodzone fibroblasty, wówczas stają się kruche. Zatem w momencie gwałtownego rozciągania się skóry będzie dochodzić do ich zrywania zamiast rozciągania. Skóra się rozstępuje, czego efektem są właśnie rozstępy.

Jako że nieestetyczne prążki mogą być wynikiem zawirowań hormonalnych (stąd zwiększone wydzielanie kortyzolu), na ich powstawanie narażone są osoby młode – w wieku dojrzewania. Także kobiety w ciąży znajdują się w tzw. grupie ryzyka. Warto mieć świadomość, że również osoby, które zażywają sterydy są bardziej narażone na powstawanie prążków.

W wielu przypadkach rozstępy pojawiają się u osób ze skłonnością do gwałtownych wahań masy ciała. Choć większość z nas kojarzy rozstępy z osobami otyłymi, prążki mogą powstawać również u osób szczupłych.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą rozstępami?

Warto mieć świadomość, że walka z rozstępami wcale nie jest prosta. Nie da się jednak ukryć, że znacznie łatwiej jest pokonać nieestetyczne prążki w fazie zapalnej, czyli wtedy, gdy rozstępy są czerwone. Niemniej jednak o skórę dotkniętą prążkami należy w odpowiedni sposób dbać.

  • Przede wszystkim musisz pamiętać o pielęgnacji ciała z wykorzystaniem kremów, balsamów oraz innych kosmetycznych specyfików. Dobrze, jeśli będą to produkty przeznaczone typowo do likwidacji rozstępów. Warto bowiem mieć świadomość, że takie preparaty zawierają w swoim składzie wiele cennych substancji, które wspomagają walkę z nieestetycznymi prążkami. Warto zwrócić uwagę na skład takich specyfików. Istotna jest obecność substancji pobudzających produkcję elastyny i kolagenu, a także obecność witaminy C, witaminy A oraz witaminy E. Dobrze sprawdzą się również specyfiki, które zawierają w swoim składzie mocznik.
  • Nie decyduj się na codziennie kąpiele, szczególnie w gorącej wodzie. Lepiej bierz prysznic, a na wylegiwanie się w wannie poświęć maksymalnie dwa dni w tygodniu. Musisz pamiętać, że takie gorące kąpiele nie sprzyjają skórze. Okazuje się, że osłabiają jej strukturę, przez co staje się ona bardziej narażona na powstawanie nieestetycznych prążków.
  • Pamiętaj o tym, by utrzymać stałą masę ciała. Nie chodzi jednak tutaj o to, żeby pilnować jej co do 1dkg. Najważniejsze jest to, by nie dopuszczać do gwałtownych wahań wagi. Tutaj pomocna może okazać się odpowiednia dieta. Oczywiście wcale nie musisz się odchudzać, stosując drastyczne głodówki. Wystarczy, że będziesz spożywać produkty, które są bogate w witaminę A, witaminę E, witaminę C, witaminę PP oraz witaminę B5. Istotna jest również obecność krzemu oraz cynku.
  • Zrezygnuj z palenia, a jeśli nie możesz go całkowicie rzucić, przynajmniej zrezygnuj z niego częściowo. Musisz pamiętać, że zawarte w papierosach substancje (nikotyna oraz inne substancje smoliste) nie tylko sprzyjają powstawaniu nowotworów czy też odpowiadają za żółknięcie zębów. Paląc, pozbawiasz organizmu cennej witaminy C, która jest niezbędna w procesach prowadzących do powstania kolagenu i elastyny.

Jeśli stosujesz kosmetyki, musisz pamiętać, że samo ich aplikowanie na niewiele się zda. Jeżeli chcesz wzmocnić skuteczność stosowanych preparatów, pomyśl o masażu. Masowanie skóry przyczynia się do usprawnienia krążenia. Dzięki temu zwiększa się zdolność do wchłaniania dobroczynnych substancji. Musisz jednak pamiętać o tym, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Możesz bowiem doprowadzić do pogłębienia rozstępów.

Posiłkuj się zabiegami na rozstępy

Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na wykonanie kilku zabiegów. Szczególnie polecane są te, które odpowiadają za silne złuszczenie naskórka. Jeśli rozstępy są świeże, wówczas możesz zdecydować się na zabieg mikrofermabrazji. Jest to kuracja całkowicie bezinwazyjna, a przy tym bezbolesna. Musisz jednak liczyć się z tym, że koniecznością jest wykonanie serii zabiegów, by zauważyć jakikolwiek efekt.

Dużo lepsze efekty może przynieść zabieg z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego. Taki peeling wykazuje bardzo silne działanie złuszczające. Jeśli zastosowane zostanie wysokie stężenie tej substancji, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystarczający będzie jeden seans.