Jak pokonać białe rozstępy na udach?

Z rozstępami walczy bardzo wiele osób. Nie są to wyłącznie kobiety w ciąży czy sportowcy. Również nastoletnie dziewczęta mają problem z nieestetycznymi prążkami. Najwięcej kłopotów sprawiają białe rozstępy na udach. Temat ten był już kiedyś podejmowany.

Jednakże postanowiłam jeszcze raz poświęcić mu więcej uwagi. A to wszystko za sprawą wiadomości mailowej, jaka trafiła do mnie przez formularz kontaktowy:

Dzień dobry. Mam 15 lat i białe rozstępy na udach. Mam je już od kilku lat. Na początku pokazywałam je mamie, ale ona nic nie zrobiła-nie kupiła żadnego kremu, nie umówiła do lekarza. No zupełne nic. Nie wiem czy teraz cokolwiek mi pomoże, a nie chcę mieć rozstępów do końca życia! Jeżeli jest to możliwe proszę o pomoc – Zuza.


Jeśli i Ty masz podobny problem, dobrze trafiłaś. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób możesz pokonać białe rozstępy na udach.

Skąd się biorą białe rozstępy?

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie fakt powstawania białych prążków. Jak wiadomo, rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry i zrywania włókien kolagenowych. Dochodzi do tego wtedy, gdy w organizmie zaczyna wydzielać się zbyt duża ilość kortyzolu – hormonu stresu. W efekcie dochodzi do osłabienia fibroblastów, które od tej pory produkują słabe włókna kolagenu, nieodporne na nadmierne rozciąganie, którym może zostać poddana skóra. W rezultacie ulega ona rozstępowaniu się, co przejawia się pojawianiem prążków.

W pierwszej fazie są to rozstępy czerwone. Jeśli jednak w porę nie podejmiemy odpowiedniego działania, wówczas prążki przejdą w fazę bliznowacenia i staną się jasno-perłowe.

Sposoby na białe rozstępy

Walka z białymi rozstępami jest dość trudna. Niemniej jednak nie można się poddawać. Co prawda nie zawsze udaje się całkowicie wyeliminować nieestetyczne prążki, skutecznie można zmniejszyć ich widoczność. Dzięki odpowiednim działaniom, rozstępy nie będą również wyczuwalne w dotyku. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że czeka nas „ciężki” okres. Chodzi przede wszystkim o zmobilizowanie wszystkich sił oraz o wysoką motywację. By pokonać białe rozstępy, trzeba przede wszystkim pamiętać o systematyczności.

Zacznij od kremów na rozstępy

Choć kremy na rozstępy z reguły są skuteczne w przypadku czerwonych prążków, nie można z nich rezygnować nawet wtedy, gdy borykamy się z jasnymi pasmami. Można jedynie zmienić rodzaj stosowanego do tej pory kosmetyku. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów, które znacznie zmniejszają widoczność białych prążków. Warto sprawdzić ranking kremów na rozstępy, który przedstawia skuteczne specyfiki do walki z pasmami, także w fazie bliznowacenia.

Trzeba jednak mieć świadomość, że tutaj liczy się przede wszystkim systematyczność i długotrwałe działanie. Nie można skończyć na miesięcznej kuracji. Zwykle potrzeba kilku miesięcy, by zmniejszyć widoczność i wyczuwalność białych prążków.

Rozważ zabiegi kosmetyczne

Jeśli borykasz się z białymi rozstępami, warto rozważyć zabiegi kosmetyczne. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami. Miej świadomość, że zwykle na jednorazowym zabiegu nie powinno się zakończyć. A to dlatego, że takie działanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Tylko wykonana seria zabiegów może przyczynić się do zmniejszenia widoczności nieestetycznych prążków. Warto bowiem mieć świadomość, że nikt nie zagwarantuje, że zabiegami całkowicie zlikwidujemy białe rozstępy.

Jakim zabiegom można się poddać, by spróbować wyeliminować problem białych prążków na udach? Można zacząć od tych najmniej inwazyjnych i właściwie bezbolesnych.

Na rozstępy pomocna może okazać się mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który należy do peelingów mechanicznych. Za pomocą specjalnej głowicy dochodzi do złuszczenia martwego naskórka warstwa po warstwie. W ten sposób nie tylko zostaje wygładzona powierzchnia skóry. Dochodzi również do pobudzenia produkcji kolagenu, w efekcie czego dochodzi do wzmocnienia, zapobiegając przed tworzeniem kolejnych prążków. Zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny. Koszt jednego seansu waha się w granicach 200-250 złotych, w zależności od powierzchni poddawanej kuracji.

Chcąc pokonać białe rozstępy, można zdecydować się na chemiczny peeling, z wykorzystaniem kwasu glikolowego. Substancja wykorzystywana podczas tej kuracji wykazuje silne działanie złuszczające. Dzięki temu dochodzi do wygładzenia powierzchni skóry, a jednocześnie zmniejszenia głębokości istniejących prążków. Wykonanie pełnej serii zabiegów może przynieść zadowalające efekty. Wszystko zależy jednak od tego, w jakich odstępach czasu poddamy się kolejnym seansom. Istota jest tutaj również liczba powtórzeń. Koszt jednorazowego zabiegu waha się w granicach 200-300 złotych.

Podsumowanie

Walka z białymi rozstępami na udach wcale nie jest łatwa. Nie należy jednak się poddawać. Przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości, jesteśmy w stanie zmniejszyć widoczność jasno-perłowych prążków. To, czy wybierzemy kremy na rozstępy, czy zabiegi jest kwestią indywidualną. Warto jednak mieć świadomość, że nawet najlepsze kuracje nie dają gwarancji, że uda się pokonać nieestetyczne prążki. Dlatego w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po odpowiednie kremy, najlepiej te, które zajmują wysokie pozycje w rankingach antyrozstępowych kosmetyków.