Rozstępy – czy jesteśmy na nie skazani?

Okazuje się, że rozstępy spędzają sen z powiek niejednej osobie. Biorąc pod uwagę fakt, że takie prążki wyglądają mało estetycznie, nie ma się czemu dziwić. Wiele osób, które jeszcze nie mają do czynienia z tym defektem zastanawia się, czy i one są skazane na tę przypadłość. Warto jednak zdawać sobie sprawy, że rozstępy wcale nie są koniecznością. I to zarówno w przypadku, gdy nasza skóra jest jeszcze gładka, jak i wtedy, gdy borykamy się z nieestetycznymi prążkami. Warto zatem poznać sposoby, dzięki którym rozstępy nie będą spędzały już więcej snu z powiek.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jest to prawda „stara jak świat”. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wszelkim dolegliwościom najlepiej zapobiegać. Nie dość, że jest to dużo tańszy sposób walki z rozstępami, to jeszcze daje pewność, że nieestetyczne prążki się nie pojawią. Ponadto nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, by z rozstępami się w przyszłości nie borykać.

Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim należy ustalić, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Jeśli mamy genetyczne predyspozycje do rozstępów, a ponadto znajdujemy się na takim etapie życia, który może sprzyjać powstawaniu rozstępów, trzeba sięgnąć po nieco bardziej zaostrzone środki ostrożności. Chodzi przede wszystkim o intensywniejszą pielęgnację ciała. Podstawą jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się typowe kremy na rozstępy, których używają osoby borykające się już z rozstępami. Takie specyfiki zawierają w swoim składzie takie substancje, które będą wzmacniały skórę poprzez stymulowanie produkcji kolagenu. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że właśnie na skutek zrywania tych włókien białkowych dochodzi do powstawania nieestetycznych prążków.

Jeśli nie znajdujemy się jeszcze w grupie ryzyka, nie należy rezygnować z odpowiedniej pielęgnacji ciała. Stosowanie odpowiednich kosmetyków (nie muszą to jednak być specjalistyczne kremy na rozstępy), odpowiadających za silne nawilżenie oraz natłuszczenie poprawiają kondycję skóry, a jednocześnie pozwalają jej na dłużej zachować młody wygląd.

Jeśli chcemy zapobiec rozstępom, warto pamiętać o systematycznym działaniu. Oznacza to, że musimy dbać o codzienną aplikację dobroczynnych preparatów, wpływających korzystnie na pielęgnację ciała. Dobrze jest także aplikację specyfików połączyć z masowaniem skóry. Dzięki temu usprawnimy krążenie, w ten sposób  przyczyniając się do jeszcze efektywniejszego działania specyfików kosmetycznych.

Jak zmniejszyć widoczność istniejących rozstępów?

Dużo gorzej jest z istniejącymi rozstępami, jednakże istnieje możliwość, by się ich pozbyć. Oczywiście na to potrzeba czasu, dlatego trzeba się do tego przygotować. Nieestetyczne prążki nie znikają po kilku dniach stosowania odpowiednich metod. Niekiedy mijają miesiące, gdy uda się zmniejszyć widoczność nieestetycznych prążków. Po jakie metody walki z rozstępami należy sięgnąć?

Na czerwone rozstępy

By zlikwidować czerwone rozstępy (prążki znajdujące się w fazie zapalnej), koniecznością jest sięgnięcie po odpowiednie specyfiki. Warto zajrzeć na nasz ranking kremów na rozstępy, by dowiedzieć się, które są najbardziej skuteczne. Ważne jest, by takie specyfiki zawierały w swoim składzie cenne substancje, przyczyniające się do wzmocnienia skóry. W kremach na rozstępy zawarte powinny być substancje, które odpowiadają także za regenerację uszkodzonych tkanek. Pomocne będą substancje, które gwarantują silne wygładzenie skóry.

Jednak kremy to nie jedyna metoda walki z rozstępami. Okazuje się, że sposobów na czerwone prążki jest znacznie więcej. Warto podkreślić, że dobre efekty mogą przynieść odpowiednie zabiegi. Wykonywane są one w gabinetach kosmetycznych. Z reguły są one bezinwazyjne, aczkolwiek niektóre mogą związać się z pewnym dyskomfortem. Jeśli chodzi o skuteczne zabiegi na czerwone rozstępy, polecana jest między innymi mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka. Dzięki temu powierzchnia skóry zostaje dokładnie wygładzona, a systematyczne przeprowadzanie zabiegów pozwala na zredukowanie widoczności nieestetycznych prążków.

Na białe rozstępy

Walka z białymi rozstępami jest jeszcze trudniejsza niż redukcja czerwonych prążków. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są to pasma, które weszły już w fazę bliznowacenia. Niemniej jednak nie należy się poddawać, bo i w tym przypadku można zredukować ich widoczność. W jaki sposób?

Nadal trzeba korzystać z dobrych kremów na rozstępy, które są w stanie wspomóc walkę z białymi prążkami. Jednak na tym nie powinna zakończyć się nasza działalność. Koniecznością, a właściwie podstawą są odpowiednie zabiegi na rozstępy. Szczególnie polecane są te, które wykonuje się w gabinecie dermatologii estetycznej. Dobre efekty przynoszą peelingi chemiczne (z wykorzystaniem kwasów o wysokim stężeniu). Ponadto warto wypróbować zabieg dermabrazji laserowej. Choć jest on bardzo kosztowny (ponad kilka tysięcy złotych), a do tego bolesny – przynosi zadowalające rezultaty. Wystarczy jeden seans, by znacznie zmniejszyć głębokość prążków, a przez to ich widoczność.