Rozstępy i ciąża – to konieczność?

Wiele osób uważa, że rozstępy w ciąży są koniecznością. To właśnie wtedy dochodzi do najbardziej intensywnego rozciągania skóry, w efekcie czego pojawiają się nieestetyczne prążki. Warto jednak mieć świadomość, że nie istnieją żadne naukowe badania, które potwierdzałyby takie stwierdzenia. Poza tym jest wiele kobiet, u których przez dziewięć miesięcy nie pojawił się ani jeden rozstęp. I te panie na pewno nie były „kosmitkami”. To zaś oznacza, że ciąża i rozstępy wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Oczywiście zwykle trzeba się o to postarać, ponieważ nie osiągniemy tego bez żadnego wysiłku. Co zatem trzeba wiedzieć o rozstępach i ciąży, by zapobiec temu problemowi?

Kiedy dochodzi do powstawania rozstępów?

Rozstępy – jak już sama nazwa wiele mówi – powstają na skutek rozstępowania się skóry. Jest to spowodowane szkodliwym oddziaływaniem kortyzoluhormonu stresu, który osłabia kolagen. Gdy więc dochodzi do gwałtownego rozciągania skóry, zamiast to przetrzymać po prostu pęka. W efekcie pojawiają się nieestetyczne prążki.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na powstawanie rozstępów w ciąży. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że część z nas ma do tego genetyczne skłonności. Jeśli w rodzinie były przypadki rozstępów, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nas taka przypadłość dopadnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dziedziczymy wyłącznie skłonność do tworzenia rozstępów. Nie jest więc powiedziane, że nieestetyczne prążki w ciąży będą koniecznością w naszym przypadku.

Kolejny czynnik, który wpływa na powstawanie rozstępów w ciąży to brak aktywności fizycznej. Chodzi o to, że skóra nie jest wtedy elastyczna, co sprzyja prążkom.

Również niemały wpływ ma dieta. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że kobiety ciężarne mają w zwyczaju jeść za dwoje. W efekcie dochodzi do szybkiego wzrostu masy ciała. Skóra więc rozciąga się w natychmiastowym tempie.

Łatwe zapobieganie rozstępom

O tym, że znacznie łatwiej jest zapobiegać rozstępom, na pewno przekonała się niejedna kobieta. Ba, jest nie tylko prościej, ale i taniej. Nie trzeba bowiem wydawać kroci na kosztowne zabiegi przeprowadzane w gabinetach dermatologii estetyczne czy nawet gabinetach medycyny estetycznej. A to dlatego, że w zapobieganiu wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki. Regularne aplikowanie przyczynia się do utrzymania w skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia. Dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na rozciąganie i szkodliwe oddziaływanie kortyzolu.  Dobrze jest stosować specjalne kremy na rozstępy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie specyfiki są kobietom ciężarnym polecane. Należy zatem bardzo dokładnie przyjrzeć się składowi takich kremów, by nie okazało się, że zawierają one w swoim składzie substancje o działaniu teratogennym.

Jednak odpowiednia pielęgnacja ciała to nie wszystko. Ważne znaczenie ma odpowiednia dieta. Trzeba zadbać o dobrze skomponowany jadłospis, który będzie zawierał wszystkie cenne witaminy i składniki mineralne, wpływające korzystnie na kondycję skóry. Dobrze jest postawić na produkty pełnoziarniste, ryby, owoce i warzywa. Bardzo ważne jest również kontrolowanie swojej masy ciała. Przybieranie na wadze jest nieuniknione, ale najważniejsze jest to, by przyrost masy ciała następował w sposób równomierny. Tylko w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy to skóra gwałtownie się rozciąga.

Gdy pojawiły się czerwone rozstępy…

Niestety nie zawsze udaje się zapobiec rozstępom. Co wtedy? Na pewno nie możemy się poddawać, tylko musimy działać dalej. Jednak ze zdwojoną mocą.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy podczas akcji profilaktycznej nie popełniłyśmy jakiegoś błędu. Być może to on zdecydował o tym, że rozstępy w ciąży jednak pojawiły się. Być może nie postawiłyśmy na systematyczność, a kosmetyki niedbale wklepywałyśmy w skórę. Jaki by nie był to błąd, nie można go powtórzyć.

Gdy rozstępy są czerwone, trzeba walczyć szybko i dokładnie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że prążki nie lubią być atakowane w taki sposób. Dlatego też istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się je pokonać. W przypadku rozstępów u kobiet w ciąży właściwie nie ma większego pola manewru, jeśli chodzi o metody walki. Zwykle trzeba ograniczyć się do odpowiednich kremów na rozstępy. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na skład takich preparatów. Z jednej strony muszą zawierać substancje skutecznie stymulujące produkcję kolagenu oraz procesy regeneracyjne. Z drugiej zaś strony muszą być bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Trzeba pamiętać, by kremy na rozstępy faktycznie stosować 2-3 razy dziennie i to każdego dnia. Tym razem nie można pozwolić sobie na żadną pomyłkę. Gdy nie będziemy działać regularnie, wówczas czerwone rozstępy wejdą w fazę bliznowacenia. Wtedy jeszcze trudniej będzie nam zlikwidować nieestetyczne pasma. Dobrze jest wspomóc się także delikatnym masażem (nie zawsze polecany jest masaż brzucha). W ten sposób usprawnimy krążenie, dzięki czemu skuteczność kremów na rozstępy będzie jeszcze większa.