Rozstępy u mężczyzn

Myli się ten, kto uważa, że rozstępy pojawiają się wyłącznie u kobiet w ciąży lub osób otyłych. Owszem, właśnie u pań spodziewających się dziecka ta nieestetyczna przypadłość zdarza się najczęściej, ale i inne osoby narażone są na powstawanie nieestetycznych wrzecionowatych pasm, czyli pęknięć skóry. Rozstępy na brzuchu nie omijają mężczyzn. Dlaczego?

Przyczyny rozstępów u mężczyzn

Są dwie: przyrost masy ciała wskutek tycia lub rozrostu masy mięśniowej. W praktyce rozstępy zagrażają więc głównie osobom, które borykają się z nadwagą lub otyłością oraz bywalcom siłowni.
Podatność na rozstępy zwiększa zła dieta, zbyt uboga w białko i warzywa (witaminy i minerały) oraz nadprodukcja kortyzolu – hormonu stresu wydzielanego przez organizm w stanach zagrożenia psychicznego lub fizycznego.

Jak usunąć istniejące rozstępy?

W związku z tym, że rozstępy mogą występować w dwojakiej postaci: jako czerwone rozstępy w fazie zapalnej oraz białe rozstępy w fazie bliznowacenia, różne będą sposoby walki z nimi. Trzeba jednak pamiętać, że w obu przypadkach obowiązuje ta sama zasada: im szybciej, tym lepiej. Walkę z nieestetycznymi prążkami należy rozpocząć jak najszybciej, bo wtedy uzyskuje się najlepsze efekty. Istotna jest również systematyczność.

Sposoby na czerwone rozstępy

W przypadku czerwonych rozstępów bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki. Kremy zawierające odpowiednie składniki są w stanie zdziałać „cuda”. Te kosmetyki sprawdzają się również w profilaktyce. Przykładem: Revitol Stretch Mark – bardzo ceniony przez mężczyzn uprawiających kulturystykę.
W związku z tym, że efekt rozstępowania się skóry związany jest ze zrywaniem się włókien białkowych, dobroczynne substancje powinny przyczyniać się do wzmocnienia skóry. Dlatego też najskuteczniejsze kosmetyki na rozstępy to takie, które bazują na substancjach odpowiadających za stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny.
W walce z czerwonymi rozstępami duże znaczenie ma też masaż. Regularnie wykonywany – najlepiej po kąpieli, przed zaaplikowaniem specyfików, pozwala na jeszcze lepsze wchłanianie dobroczynnych substancji z kremów. Jest to związane przede wszystkim z usprawnieniem krążenia. Warto również pamiętać, że masowanie skóry zwiększa jej elastyczność.
Likwidacja rozstępów nie powinna ograniczać się jednak wyłącznie do kosmetyków. W redukcji widoczności prążków w fazie zapalnej pomóc mogą bezinwazyjne i właściwie bezbolesne zabiegi kosmetyczne. Warto zainteresować się przede wszystkim mezoterapią bezigłową. Jest to zabieg polegający na wtłoczeniu dobroczynnych substancji oddziałujących na kolagen i elastynę, oraz substancji wpływających korzystnie na procesy odnowy komórkowej i procesy regeneracyjne. Panowie, którzy chcą się poddać mezoterapii bezigłowej powinni mieć jednak świadomość, że jednorazowy seans niewiele pomoże. Zwykle trzeba poddać się całej serii, składającej się nawet z 10 powtórzeń, by osiągnąć zadowalające efekty.

Sposoby na białe rozstępy

Białe rozstępy dużo trudniej pokonać. Nie zamierzam jednak nikogo zniechęcać. Chcę jedynie podkreślić, że gdy prążki staną się jasno – perłowe, w ich likwidację trzeba włożyć podwójny wysiłek.
Warto pamiętać, że białych rozstępów raczej nie zlikwidujemy wyłącznie kosmetykami. Tutaj będą potrzebne bardziej zaawansowane metody, w tym zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej.
W walce z białymi rozstępami pomóc może peeling z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA). Istotą tego zabiegu jest bardzo silne złuszczenie naskórka, pobudzając tym samym do jego odnowy. W zależności od wysokości stężenia wykorzystanego do kuracji kwasu, można zlikwidować widoczność rozstępów już za pierwszym podejściem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to zabieg dość bolesny. Jego skuteczność zależy jednak również od tego, jak głębokie są rozstępy. Im głębsze prążki, tym większej liczbie seansów trzeba się poddać.

Likwidacja białych rozstępów możliwa jest również dzięki zabiegowi, jakim jest dermabrazja. Polega ona na usunięciu wierzchnich warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, przypominającego swoim wyglądem wiertło dentystyczne. Bardzo często dermabrazja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Jeszcze lepsze efekty przynosi laserowa odmiana dermabrazji. I ona – podobnie jak klasyczna odmiana – wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Jest to bowiem dość inwazyjny zabieg. Polega na odparowaniu uszkodzonych komórek, wykorzystując do tego celu laser. Promieniowanie nie uszkadza natomiast zdrowych i pełnowartościowych tkanek. W ten sposób zostaje pobudzona odnowa komórkowa.

Profilaktyka

Chcąc przeciwdziałać prążkom, trzeba pamiętać o przyczynach ich powstawania. Należy zatem dążyć do silnego wzmocnienia skóry, by w chwili jej rozciągania, nie doszło do zrywania włókien kolagenu i elastyny. Dlatego też ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała dużo wcześniej. Chodzi o odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie skóry, dostarczenie jej niezbędnych składników odżywczych.
Osoby o słabej skórze powinny profilaktycznie stosować profesjonalne kosmetyki przeciwrozstępowe takie jak wspomniany wcześniej Revitol Stretch Mark.