Białe rozstępy

Rozstępami nie przejmujemy się, dopóki się nie pojawią. Trudno w takiej sytuacji podjąć jakieś kroki zaradcze, bo skoro nie wiemy, że rozstępy nam zagrażają nie wdrażamy profilaktyki, a z problemu zdajemy sobie sprawę wtedy, gdy jest już za późno tj. rozstępy już się pojawią i co gorsza staną się białe. Coraz więcej osób ma problemy z rozstępami, co ciekawe zmieniają się też proporcje ich występowania: rozstępy coraz częściej pojawiają się i u mężczyzn, a i niejeden nastolatek pada ich ofiarą.

Dlaczego tak się dzieje?

To skutek tego jak żyjemy i jak się odżywiamy. Gdybyśmy od dziecka żyli higienicznie tj. bez stresu i gdybyśmy nie zapychali się śmieciowym jedzeniem zjadając jedynie wartościowe, jak najbardziej naturalne i jak najmniej faszerowane chemią pokarmy problem rozstępów nigdy nie rozrósłby się do obecnych rozmiarów. Wiadomym jest, że rozstępy są głównym zagrożeniem kobiet w ciąży i faktycznie w tym stanie trudno ich uniknąć i w pełni się przed nimi zabezpieczyć, ale poza tym rozstępy pojawiają się przecież i u dorastającej młodzieży i u mężczyzn uczęszczających na siłownię i u osób, które teoretycznie nie powinny być narażone na nadmierne naciąganie skóry (skutkujące jej pękaniem i pojawianiem się rozstępów).

Główny sprawca

Naszym największym wrogiem jest w tym przypadku kortyzol, który od wczesnej młodości sieje spustoszenia w organizmie uszkadzając fibroblasty wytwarzające pełnowartościowy kolagen i elastynę odpowiadające za sprężystość i elastyczność (rozciągliwość) skóry. Kortyzol w naturalnych warunkach pojawia się w organizmie pod wpływem silnie stresujących sytuacji, czyli na przykład w stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, problem jednak w tym, że dziś sytuacje te występują bardzo rzadko, w zamian za to poziom kortyzolu rośnie w wyniku stresu. Dlaczego nastolatkowie mają rozstępy? Bo są poddani permanentnemu stresowi w szkole i w domu, a do tego wiadomo jak się odżywiają. Dlaczego nawet szczupłe osoby borykają się z tym defektem? Najczęściej w wyniku stałego odchudzania, skóra pod wpływem kortyzolu wydzielającego się również w trakcie stresu związanego z odchudzaniem, staje się mniej wytrzymała i nawet minimalny przyrost wagi może skutkować pojawieniem się rozstępów.

Dlaczego zdrowi, aktywni bywalcy siłowni mają rozstępy?
Dlatego, że ćwiczą nierozsądnie nie dbając o odpowiednią podaż białka i pożywienia o właściwościach kolagenotwórczych.

Dlaczego rozstępy pojawiają się u kobiet w ciąży nawet jeśli dbają one o profilaktykę przeciwrozstępową?
W tym przypadku jest to raczej kwestia ograniczonej rozciągliwości skóry, która pod naporem rozrastającej się macicy niestety w pewnym momencie pęka.
Reasumując: w walce z rozstępami przede wszystkim należałoby wdrożyć profilaktykę, a gdy już rozstępy się pojawią należy jak najszybciej zareagować.

Zanim staną się białe….

Początkowo rozstępy mają kolor różowawy do ciemnoróżowego czy wręcz fioletowego. Są to charakterystyczne wrzecionowate pasma – pęknięcia skóry otoczonej zdrową, nieuszkodzoną tkanką. Tuż po pęknięciu rozstępy rozrzerzają się i wydłużają, potem jednak stają się coraz jaśniejsze.Jeśli już na tym etape zastosujemy kroki zaradcze tj. sięgniemy po kosmetyki przeciwko rozstępom mamy bardzo duże szanse na doprowadzenie do ich całkowitego zniknięcia. Stymulując produkcję włókien kolagenu i elastyny (pełnowartościowych włókien) przyczynimy się do obudowy struktur skóry i odbudowa ta może być pełna, jeśli tylko solidnie się postaramy. Na tym etapie nie warto oszczędzać – wybierając dobre kremy na rozstępy ( z górnej półki) mamy szanse się ich całkowicie pozbyć niezależnie od ilości rozstępów i ich wielkości – wszystko to pod warunkiem, że zareagujemy już wtedy, gdy rozstępy są jeszcze czerwone. Gdy się zabliźnią i zbledną nie poradzimy sobie tak łatwo.

Białe rozstępy – minimalizacja lub zabieg

Białe rozstępy to rozstępy w fazie zabliźnionej (jest to tzw. blizna zanikowa) obserwując proces powstawania rozstępów często mylnie wychodzimy z założenia, że rozstępy (czerwone) blednąc i zmniejszając się mogą całkowicie zniknąć. Niestety tak się nie dzieje. Owszem ich rozmiar zmniejsza się i stają się mniej widoczne tym niemniej utrwalają się w postaci szaroperłowych blizn wyraźnie widocznych i wyczuwalnych pod dotykiem. Jeśli przegapiliśmy fazę zapalną (rozstępy czerwone) z białymi rozstępami trudniej będzie się nam uporać. Owszem pomogą nam kosmetyki i zabiegi na rozstępy, ale większość z nich sprawia jedynie, że blizny zmniejszają się na tyle, iż stają się niemal niewidoczne. Nie jest to równoznaczne z zanikiem. Jedynym sposobem na trwałe pozbycie się białych rozstępów jest ich usunięcie (odparowanie uszkodzonych komórek). Zabieg taki wykonuje się z pomogą lasera w gabinetach dermatologii estetycznej. Nie muszę chyba dodawać, iż jest on dość drogim zabiegiem skutkującym na dodatek uszkodzeniami skóry, z którymi trzeba postępować bardzo ostrożnie by po laserze zamiast rozstępów nie pojawiły się blizny.

Czas

W przypadku rozstępów czas reakcji jest czynnikiem warunkującym powodzenie lub skazującym nas na klęskę. Pamiętajmy, że tylko rozstępy czerwone tj. rozstępy w fazie zapalnej możemy usunąć z pomocą mało inwazyjnych (kosmetycznych) metod. Rozstępy białe możemy jedynie zmniejszyć, a sposobami na ich trwałe usunięcie dysponuje jedynie dermatologia estetyczna.